Jackson SL3X Soloist teszt

2017. augusztus 25.

A Heavy Metal zene története a korai ’80-as évektől kezdődően együtt íródott az amerikai Jackson márkanévvel. Az ekkor született számos legendás modell egyike volt a Soloist.

Az eredeti cikk a Zenész Magazin hasábjain jelent meg.

A Jackson SL3X X Soloist sorozat Neon Pink, Metallic Pearl White, Slime Green, Satin Black és Taxi Cab Yellow színeket kínál, a tesztmodell ebben a bizonyos taxi sárga színben pompázott. (Mezzoforte megjegyzés: a teszt óta az SL3X széria kifutott, más Soloist modellek elérhetőek. Jelen pillanatban még egy Taxi Yellow hangszer van raktáron). Azt nem állítom, hogy a fekete szerelvényekkel ellátott élénksárga gitár nem vonzza a szemet, de hogy ki melyik szín mellett teszi le a voksát, az már ízlés dolga, a kínálat adott.

Jackson SL3X X Series Soloist, Taxi Cab Yellow

Ami elsőre leginkább szembeötlő - a gitár színét leszámítva - a Jackson Soloist modellen, az a HSS pickup kiosztás, a FloydRose tremolós húrláb és a hozzá tartozó satus felső nyereg. Kézbe véve az ember először a súlyát latolgatja - nagyjából egy Stratóé - majd észleli, hogy a menzúra hosszabb az átlagosnál, ráadásul a legfelsőbb fekvésekben is eszméletlen könnyen játszhatunk. És ez itt most nem a szokásos reklámszöveg, mert ha megfordítjuk a hangszert, rögtön látható a megfejtés.

A testen átmenő nyak "illesztését" valami hihetetlen eleganciával, és gitáros-barát módon oldották meg. Egyszerűen jó megfogni a hangszert a legfelsőbb fekvésekben is, a hüvelykujjunkat szinte vonzza a szépen kidolgozott, kényelmes nyakillesztés. Egy csavarozott nyakú Fender Stratóhoz képest kéjmámor a felső fekvéseket próbálgatni, arról nem beszélve, hogy a hosszabb menzúrával egy teljes értékű felső oktávot kapunk, ami nem csak ott van, hanem csábít a játékra.

Anyagok

A gitár teste hársáfából készült, amihez egy darabból készült jávorfa nyakat illesztettek. A változó rádiuszú rózsafa fogólapot cápauszony berakások díszítik, illetve jelölik a pozíciókat. A hangszer menzúrája 648 mm-es, 24 Jumbo érintővel. A nyak és a test fényes poliészter lakkozást kapott, a nyakon végigfutó krémszínű szegélyezés a hátrahajló fejet is díszíti.

És hogy szól?

Bár köztudott, hogy a Jackson gitárokkal elsősorban hard-rock és metal gitárosokat célozták meg, először mégis a gitár tiszta hangjára kíváncsi a hangszerrel ismerkedő. A Jacksont egy csöves, 60 W-os 2x12-es Fender HotRod DeVille erősítővel próbáltam. Első hallásra az öt pickup állás öt jól elkülönülő, karakteresnek mondható mély és középdús hangzást nyújt. Egy kis fényesség, csilingelés talán hiányzik a magas hangokból, de később a torzítókkal próbálva ennek megmutatkoztak az előnyei is. Ami még említésre méltó, hogy a hangszedők - Duncan Designed HR-101 Hot Rails a középső és nyaki pozícióban, Duncan Designed HB-103B Humbucking a húrlábnál - semelyik állásban sem zajonganak, még a magában szóló középső pickup is csendben van. Felteszem, hogy a Duncan Design hangszedőknek köszönhető, hogy a tiszta hangban is érezni egy kis harapást, ami erősebb megpengetésnél jön elő, úgy is mondhatnánk, hogy a gitár jól reagál a játék dinamikájára.

A hangszedők érzésem szerint átlagos és elegendő nagyságú jelet adnak le, bár a gyári beállítás szerint meglehetősen közel vannak a húrokhoz.

Elsőként egy Kasleder boosterrel, majd egy kétcsatornás Blackstar Metal csöves torzítóval próbáltam a szóló hangját. Már a boosterre is jól reagált, alacsony gain beállításnál is meglepően hosszan tartotta a hangokat, a kettős, hármas hangzatok értelmezhetően, szépen szólaltak meg. Ezzel a kis megküldéssel is már remek szólóhang volt előállítható. A Blackstar torzító kisebb gainre állított 1. csatornáján, még szebben énekelt a Jackson, amikor pedig a Blackstar 2., nagyobb gain-re állított csatornájára kapcsoltam, egyértelművé vált, hogy ez a hangszer alaposan rászolgált a Soloist elnevezésre. Gyönyörű, éneklő, felharmonikusokban gazdag hangot produkált, az üveghangok könnyedén megszólaltak, a gitár hangkitartása pedig - már a boosterrel is - különlegesen jónak mondható. Gondolom, ezt három tényező hozza össze: a hársfa test, a testen átmenő konstrukciójú nyak és a Duncan Design hangszedők.

Nem tudnám egyik pickup állást sem kiemelni, mindegyik pozícióban másképpen, de vastagon, zsírosan, szépen szólt a hangszer, vagyis öt jól elkülönülő kiváló szólóhang közül választhatunk. Mind a súlyos, mind a gyorsabb témák remekül szólaltak meg, és a tiszta hangnál észlelt kevésbé csilingelő hang itt kifejezetten előnyére vált a hangzásnak: nem visított a hangszer, nem voltak karcosak a magas hangok, hanem kellemesen, szépen kitartva daloltak.

A Floyd Rose tremoló hozza azt, amiért sokan kedvelik, tény, hogy még intenzív használata mellett sem hangolódik a gitár. Az persze más kérdés, hogy egy teljes áthúrozás, vagy játék közbeni húrcsere - tegyük fel nincs tartalék gitár - milyen feladat elé állítja a gitárost, vagy technikust. Bár nyilván aki Floyd Rose-os gitárt szeretne birtokolni, az örömmel vállalja ezt a plusz kihívást.

Játékkényelem

Szintén az első benyomások közé tartozik, hogy a Soloist nyaka első fogásra szerethető, a kezünkbe simul, rendkívül kényelmes minden fekvésben, egyszerűen tökéletes. A gyártó Speed Neck fantázianévvel illeti a vékony, lapos C profilú nyakat, ami valóban ideális gyors játékra.

Jackson SL3X X Series Soloist, Taxi Cab Yellow

A test ergonómiájára sem lehet panaszunk, a Stratohoz hasonlóan a hátoldal felső negyedén mélyedést alakítottak ki, hogy a hangszer könnyen a testhez simuljon, és a test első oldalának felső része is elvékonyított, karunk kényelme érdekében. Itt ismét hangsúlyoznám a már említett fantasztikus nyakillesztést, ami szintén a játékkényelmet szolgálja.

A hosszabb menzúra miatt a három hangszedőt az átlagosnál kisebb felületen, relatíve közel egymáshoz helyezték el. Ezzel csak annyi gondom akadt, hogy újjal történő pengetésnél a hüvelykujjam időnként beleakadt a két single-coil kiálló felső élébe, de biztos ezt is meg lehet szokni.

Összegzés

A Jackson a klasszikus stílust modern összetevőkkel ötvözte és egy igazi precíziós metal gépezetet hozott létre. A nagyszerű színválaszték, az olyan jellemzők, mint a Duncan Designed hangszedők, az ízléses vonalvezetésű test, a testen átmenő nyak, a kiváló ergonómia, a 24 érintős ultra gyors játékra tervezett változó rádiuszú fogólap, a grafittal megerősített nyakmerevítés, a süllyesztett Floyd Rose Special double-locking tremoló, és még hosszasan sorolhatnánk, egy kivételes játékkényelmű és karakteres hangzású gitárban találkoztak össze és az eredmény lenyűgöző.

Azt hiszem nem meglepő, hogy ezt a gitárt elsősorban kemény rockot, vagy metalt játszó gitárosoknak ajánljuk, mert ezekben a műfajokban lehet optimálisan kihasználni a tudását. Ugyanakkor, aki másféle stílus elkötelezettje és szeretne egy ergonomikus, kényelmes igazi szólóra termett gitárt, ne habozzon!

Elektromos gitár árak

Jackson elektromos gitárok
További elektgromos gitárok

Hozzászólások

Kiemelt ajánlataink

TörlésKijelöltek összehasonlítása