A napokban debütált a Blackstar Saint James erősítő teszt
A Blackstar bemutatta Saint James erősítő sorozatát, ami a gyártó szerint a világon a legkönnyebb 50 wattos csöves erősítőket kínálja.
Amikor egy erősítő hangjáról, vagy talán a még fontosabb feeling faktorról esik szó, a nagyobb csöves erősítők rendszerint sztenderdnek számítanak. Ezzel csak az a probléma, hogy azok a csöves erősítők, melyek 50 wattot vagy még többet teljesítenek, meglehetősen nehezek. Ez így volt mostanáig. A Blackstar vadonatúj St. James modelljei a világ legkönnyebb 50 wattos, teljesen csöves erősítői a gyártó szerint.
Áttekintés
Az új fejek és kombók pehelysúlyban versenyeznek, és elérhetők klasszikus EL34 és 6L6 végcsövekkel, kezelésük egyszerű és meglehetősen sokoldalúak. Az 50 W-os fej súlya mindössze 6,7 kg, az 1 x 12”-os kombó pedig csak 12,8 kg-ot nyom.
A tervezés fő célja egyszerű, de mégis ambiciózus volt: megépíteni a világ legkönnyebb csöves erősítőjét, anélkül, hogy kompromisszumokat kellene kötni a hangzás és a működés terén. Emiatt a robosztus, mégis pehelykönnyű hangfalak a kedvező akusztikai tulajdonságokkal rendelkező délkelet-ázsiai kukui diófából készültek és egyidejűleg az erősítő sasszé súlyát is sikerült csökkenteni a szilárdság feláldozása nélkül. Ez kezdetnek jó, de volt még egy fontos összetevő, nevezetesen a hálózati transzformátor, amire oda kellett figyelni.
St. James EL 34 Head
A St. James sorozatú erősítőkben kivételesen hatékony kapcsolóüzemű SMPS tápegységeket alkalmaztak. 36 hónapnyi intenzív kutatás és fejlesztés bebizonyította, hogy az SMPS technológia ismert előnyei – alacsony súly, univerzális feszültség-kompabilitás – mellett lehetséges megtartani a tradicionális vasmagos transzformátor hangzását és érzetét. Nem meglepő, hogy ezt a forradalmian új transzformátor technológiát a Blackstar azonnal benyújtotta szabadalmazásra.
Saint James 6L6 Head
Természetesen a Saint James kombók és ládák esetében a hangszórók súlya is komoly szerepet játszik. A Celestion-nel szorosan együttműködve megszületett a szintén csekély súlyú, 70 wattos 12”-os Zephyr hangszóró, ami a legendás Celestion Vintage 30 teljesítményét és gazdag hangzását tudja, miközben a súlya az eredetinek csak a töredéke. Külön érdekesség, hogy mindezt neodímium mágnes helyett tradicionális ferrit mágnessel érték el.
Áttekintésképpen az új St.James sorozat két kétcsatornás kombóval, két 2 x 12”-os ládával és két fejjel debütált, mind a kombók, mind a fejek elérhetők EL34 vagy 6L6 végcsövekkel.
Ideális stúdióba és gyakorláshoz
Mindegyik új Saint James erősítő 50 wattot teljesít, de ha nem színpadon használjuk az erősítőt, egy kapcsolóval 2 W-ra csökkenthetjük a teljesítményét. Ezek az erősítők 2 wattos kimenő teljesítmény mellett is, túlhajtják a végfokot, ami a végcsövek okosan megoldott tápfeszültség kezelésének köszönhető. A túlhajtott hangzás jellege és érzete egy nagy hangerővel szóló erősítő hangzását és érzetét kelti, ugyanakkor a végfok nem melegszik fel. Ez a megoldás jótékony hatással van a végcsövek élettartamára és megbízhatóságára.
A Saint James erősítők három kimenettel rendelkeznek: egy szimmetrikus XLR kimenet, egy 6,3 mm-es sztereó jack vonalkimenet és egy USB audió kimenet. Minthogy mindhárom kimenetre kerülő jel áthalad a beépített műterhelésen, az erősítőt akár az asztalunkra helyezve is készíthetünk felvételt, hangfal csatlakoztatása nélkül. A kimenetre kerülő jel áthalad a Cab Rig DSP hangfalszimuláción is, így egy mikrofonozott láda autentikus hangját küldhetjük a felvevő eszköz vagy a keverő felé. Az aktuális sound a Cab Rig kapcsoló állásától vagy a Cab Rig szoftverben sokkal részletesebben szabályozható beállítástól függ. Itt jegyezzük meg, hogy a sztereó jack kimenet fejhallgató kimenetként is szolgál.
A Power (teljesítmény) kapcsoló 50 W és 2 W közötti középső SAG állásában nagyon hatásos dinamikus, kompresszált végerősítő hangzást kapunk, ami főképp az erősebb pengetések pillanatában keletkező hangos tranzienseknél észlelhető. Ezt a lehetőséget tekinthetjük egy apró tisztelgésnek a régmúlt nagyhírű vintage erősítői előtt.
Hangzás
Mind az EL34-gyel, mind a 6L6-tal szerelt kombók és fejek két csatornával rendelkeznek. Mindkét változatnál az első csatorna hangzását a 60-as évek amerikai erősítőinek – gondolunk itt elsősorban a Fenderre – tiszta sound-ja ihlette, és mindkét modell esetében bőséges tiszta dinamikai tartalékra számíthatunk.
Az EL34-es St. James erősítők második csatornája a vintage crunch hangzások nagymestere, pont azt tudja, amit egy EL34-es csővel szerelt erősítőtől elvárhatunk. Ezeken a modelleken még egy lábbal és kapcsolóval is kezelhető 10 dB Boost lehetőség is rendelkezésünkre áll, amivel az előerősítő csöveket túlhajthatjuk, miközben a hangzás alapkaraktere nem fog változni.
A 6L6 változat második csatornája egy valódi Gain gépezet, ami Standard módban is meggyőző high-gain hangzást produkál, de a Voice kapcsoló aktiválásával még telítettebb hangzást éthetünk, mint amit a Gain II poti feltekerésével kapunk. Ez kiválóan használható legato, és sweep picking technikáknál csak úgy, mint agresszív futamoknál.
Megjelenés
Ami az új sorozat megjelenését illeti, a rendelkezésre álló fotók magukért beszélnek. Szerintünk nagyon jól sikerült a dizájnváltás és jól áll a Blackstarnak ez a kicsit vintage jellegű külső. Jól sikerült az új logó, és ötletes a színkombináció: a Fender-jellegű hangzáshoz drapp műbőr és fekete vászon, a zúzósabb sound-hoz fekete bevonat és szürke vászon.
További Blackstar szólógitár erősítőkért (fej, kombó) kattints ide, további erősítőkért pedig kattints ide
Hozzászólások
Kiemelt ajánlataink
-
Újdonság124 900 FtNagymembrános kardioid kondenzátor stúdió mikrofon
-
659 900 FtNagymembrános, modellező kondenzátor mikrofon, 38 mikrofon modell
-
Újdonság69 900 FtGitár overdrive/torzító, az 1988-as Guv’nor overdrive re-issue modellje
-
289 900 FtAnalóg basszus-szintetizátor, 37 keskeny, billentés-érzékeny billentyű, step szekvenszer